W dzisiejszych czasach przewlekła niewydolność żylna stała się jedną z bardzo rozpowszechnionych chorób. W Polsce problemy z żylakami ma już co piąta kobieta, a liczba ta stale rośnie. Warto wiedzieć, że pajączki i żylaki to nie tylko gorszy wygląd nóg, ale również wiele dolegliwości z tym związanych. Dlatego też należy wiedzieć co sprzyja ich powstawaniu, jak im zapobiegać oraz jak je leczyć.
Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych
Przyczyn powstawania żylaków jest wiele. Jedne są zupełnie niezależne od nas, a na inne mamy wpływ i warto zrobić wszystko co możliwe, aby nie dopuścić do przewlekłej niewydolności żylnej. Do przyczyn, na które nie mamy wpływu należą uwarunkowania genetyczne, wiek oraz płeć (żylaki znacznie częściej występują u kobiet). Warto jednak pamiętać, że na żylaki duży wpływ mają również czynniki zewnętrzne. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, mała aktywność fizyczna czy nadwaga to czynniki ryzyka, które możemy znacznie zredukować przez odpowiednie zachowanie.
Zapobieganie żylakom
Przewlekła niewydolność żylna to nie tylko brzydko wyglądające sznury żylne na nogach, ale również wiele dodatkowych dolegliwości takich jak: uczucie zmęczonych nóg, opuchlizna, bóle nóg. Aby uniknąć tego wszystkiego warto podjąć działania w kierunku zapobiegania tej chorobie. Najważniejsze to zapobieganie nadwadze, zwiększenie aktywności fizycznej oraz ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i stojącej. Oczywiście nie wszystkie te postulaty udaje się spełnić, jednak warto próbować.
Zobacz sposób na żylaki: TwojaSauna.pl
Leczenie żylaków
Brak odpowiedniej profilaktyki, albo po prostu predyspozycje do tej choroby często sprawiają, że na nogach pojawiają się pajączki a potem brzydko wyglądające żyły. W takim wypadku konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Zazwyczaj na początek podawane są leki oraz lekarze zalecają noszenie wyrobów uciskowych np. rajstop czy pończoch. Jeśli jednak te działania nie przynoszą skutków, a żylaki są duże często konieczna bywa operacja żylaków. W erze laparoskopów oraz mikrochirurgii, taki zabieg nie jest zbyt trudny do wykonania.
Usuwanie żylaków to zabieg operacyjny, jednak powikłania po nim zazwyczaj są niewielkie i ograniczają się do zasinień czy okresowego bólu. Tym samym nie należy obawiać się tego zabiegu. Warto jak najszybciej zabrać się za leczenie żylaków, ponieważ poza dolegliwościami, o których wcześniej wspomniano, takimi jak ból czy obrzęki, może dojść także do zakrzepicy, która w efekcie może zagrażać życiu. Jak zatem widać nie ma co czekać, trzeba jak najszybciej swoje koki skierować do gabinetu lekarskiego, gdzie z pewnością otrzymamy fachową pomoc.